מעבדות התנייתית לחרות כלכלית – אמנה אסתר קמאצו’

שינוי במציאות הכלכלית

ב-2011 אחרי זוגיות ארוכה של 9 שנים מצאתי את עצמי לבד. אחד הדברים שהבנתי אחרי הפרידה היה שעכשיו אני באמת אחראית על עצמי, גם בכל מה שקשור לכסף.

מצבי הכלכלי היה על הפנים. שנים רבות התנהלתי במינוסים בבנק אבל כעת הוא הלך ותפח. לקחתי הלוואות, צברתי חובות והעתיד הכלכלי שלי נראה גרוע ביותר. שנים רבות “ניסיתי” לבד לצמצם הוצאות, להרוויח יותר, ניסיתי לשלוט על החשבון שלי ללא הצלחה. עד שאזרתי אומץ והחלטתי להיעזר.

ביקשתי פגישה עם אראל (אחד מחברי “כאן ועכשיו”) שנענה מיד לבקשתי ללא כל תמורה. בקשתו הייתה להתחיל למלא טבלה ובה פירוט הנתונים הכלכליים שלי, מצב החשבון, הלוואות, ריביות, הוצאות, הכנסות ועוד. הוא שאל הרבה שאלות ואני הלכתי והתכווצתי מבפנים…. לא ממש הבנתי מה הוא רוצה ממני, חצי מהמונחים לא הכרתי בכלל, בעיקר הרגשתי שאינני יודעת כלום על ההתנהלות הכלכלית שלי. למרות הקושי והפחד החלטתי לצאת מאזור הנוחות שלי וללמוד לקחת אחריות.

התהליך התחיל, התחלתי למלא טבלה של הכנסות והוצאות, הסתכלתי על החשבון בנק שלי, למדתי את המונחים והתחלתי לראות שינוי קל. אבל זה לא הספיק. מהר מאוד ההתניות הקשורות לכסף השתלטו עלי. הרגשתי שאני נעה קדימה ונסוגה מיד לאחור. צמצמתי מעט את החובות ומיד חזרו הקולות הישנים והוצאתי הרבה כסף על בילוים, סדנאות, נסיעות, מסעדות ועוד. שכנעתי את עצמי שחיים רק פעם אחת….והנה חסכתי קצת אז כעת ניתן לבזבז….

נקודת השיא מבחינתי הייתה תכנון נסיעה למקסיקו. רציתי לנסוע למפגש משפחתי, אחים ואחות שלא פגשתי 11 שנים, חתונה של בן דוד, אזכרה של סבתא, למעשה כבר קניתי כרטיס, זה הרי התירוץ המושלם לנסוע ועל זה ברור שאפשר להוציא כסף. ידעתי בתוך תוכי שאין לי כסף. הייתי חייבת עשרות אלפי שקלים לבנק.

ואז התקשרתי שוב לאראל…. הוא שיקף לי את המציאות, הראה לי את הנתונים, הוא לא אמר לי אם לנסוע או לא…. הייתי צריכה להחליט לבד. התלבטתי קשות, אבל בסוף החלטתי לבטל את הנסיעה.

הבוגרת והאחראית שבתוכי לקחו את הפיקוד. הורדתי הוצאות, כל פעם שהדפוס הבזבזני הגיע עצרתי את עצמי ואמרתי “אני מעדיפה להשתמש בכסף לסגירת החובות”, “אני רוצה לשנות את המציאות הכלכלית שלי”.

היום, שנה וחצי אחרי ההחלטה הגורלית הזאת, אני מודה לעצמי ולכל מי שנעזרתי בו. אינני חייבת דבר לאף אחד, אני בפלוס כמה עשרות אלפי שקלים בבנק.

וממשיכה ללמוד כי שינוי המציאות הכלכלית שלי הוא לא אירוע חד פעמי, זה תהליך שיימשך כל החיים. יהיה עליי להיעזר, לקחת אחריות, להסתכל על הנתונים וללמוד את ההתניות שלי.