מקבל החלטה – להתמודד עם התניות שליליות

“עד לפני כמה שנים הכול היה ברור ומתוכנן מבחינתי. סיימתי לימודים באוניברסיטה, הייתי נשוי עם שני ילדים, עבדתי בעבודה טובה, החיים היו ורודים. לקח קצת זמן לגלות שהזוגיות שלי מלאה בסדקים. לפתע, בלי לדעת היכן בדיוק לשים את האצבע, הפכנו לזוג סובל.

אשתי החלה למעשה ראשונה בטיפול עצמי. היא ניסתה הרבה דברים וכולם נראו לי כמאיימים מאוד על שלום הבית הרעוע. הייתי צריך לקבל החלטה,  או לקחת את הרגליים וללכת או לנסות ללמוד את עולמה ולהחליט מתוך הבנה ולא מתוך פחד ובורות.

החלטתי ללכת בעצמי לסשנים אישיים ולערבי שרינג ולאט לאט הכרתי עולם של לימוד עצמי ופיתוח מודעות. התחלתי להבין שעד היום חייתי מעל פני השטח בדפוסים המוכרים והברורים, מעולם לא רציתי או חשבתי להתבונן פנימה.

על עבודת הפריימל שמעתי בערבי השרינג. ההמשך הטבעי עבורי היה ללכת לסדנה עצמה. היום במבט לאחור, זו הייתה ועודנה המתנה הגדולה ביותר שיכולתי לתת לעצמי כאדם בוגר. מאז עשיתי אותה עוד כמה פעמים.

סדנת הפריימל היא למעשה תהליך עומק של כמה ימים שכולם מוקדשים ללימוד ולהבנה של דפוסי ההתנהגות שלנו. התהליך מתמקד בגילאים בהם רכשנו מההורים ומהסביבה את התניות החזקות ביותר שהפכו ל”ספר הפעלה” שמלווה אותנו לאורך כל החיים.

הסדנה מתמקדת בהתניות השליליות, שאינן מביאות לנו תועלת כבוגרים. אצלי למשל עלה החשש מביקורת שניהל אותי רוב חיי, הצורך להיות מושלם, החשש מקונפליקט והבריחה ממנו, הצורך העז לרצות את הסביבה על מנת להיות נאהב עד כדי ויתור על כל רצון שלי שעלול ליצור כעס בסביבה. וכמובן שעלו עוד הרבה דברים. הרגשתי כמו בצל שעובר קילוף, כולל הבכי הנלווה לקילוף….

כל שכבה שהכרתי, כל מנגנון הגנה שראיתי, כל התניה שפגשתי יצרה כעס, כאב, הקלה וחמלה. בסיום התהליך באה תודה גדולה על האפשרות שנתתי לעצמי, האפשרות לדרגות חופש חדשות, היכולת לבחור שלא לפעול ממקום עיוור של התניות ואוטומטים אלא מתוך מודעות ושקט פנימי.

היתרון הגדול בתהליך מובנה של מספר ימים נובע מהאפשרות להגיע לרבדים עמוקים יותר מאשר בשיחה של שעה ואף להשאיר זמן לריפוי, להתאוששות ולהסבר על החזרה לחיים עם תובנות חדשות. הסדנה מועברת על ידי תרפיסטית מצוינת, מנוסה מאוד ביחד עם צוות עוזרים שחוו בעצמם את הסדנה וביחד הם משרים אווירה של ביטחון, של תמיכה ושל יכולת להכיל את המשתתף במצבים משתנים.

אין ספק שלסדנה זו היה משקל רב בשינוי שחל בחיי. אמנם, אני עובד באותה עבודה, חיי באותה משפחה, באותה זוגיות, אבל היום אני חווה דרגות חופש חדשות, דברים שיכלו להחריב את יומי מעלים לי חיוך של הבנה, אינני בורח מעימותים ולעיתים (אני בוש לומר…) אפילו נהנה מהם, אני בודק על בסיס יומי את הבחירות שלי ולוקח אחריות, האצבע אינה מופנית החוצה יותר, אני בן אדם הרבה יותר רגוע. אני חווה הרבה פחות סבל.

התהליך מבחינתי לא נגמר. הסדנה הייתה ההתחלה. כעת אני עוסק ב”תחזוקה” בהמשך הלימוד, בחקירה של עוד אספקטים בחיים ועוד “חורים אפלים” כמו התנהלות כלכלית, התנהלות בעבודה ועוד. למזלי הרב פגשתי קבוצת אנשים שעושה דרך דומה ואיתם אני מרגיש בטוח לבדוק, ללמוד, להכיר, לא לפחד מכאב שאולי יגיע וכמובן לחגוג את הרגעים השמחים עד תום”.